Wzory ekologicznych zachowań

Navigation Menu

5. Torby ekologiczne

5. Torby ekologiczne

Posted | 0 comments

Bardzo wiele w ostatnich latach mówi się na temat dbania o środowisko, recyklingu oraz wykorzystywania naturalnych produktów i materiałów w zastępstwie dla tworzyw sztucznych. Widoczne jest to nawet w sklepach, w których robimy codzienne zakupy.

www.1loelblag.pl

Najprostszym przykładem tego zjawiska jest pojawienie się w obiegu konsumenckim papierowych toreb zamiast plastikowych reklamówek. Takie torby nazwane są ekologicznymi, ponieważ nie stanowią dla środowiska naturalnego praktycznie żadnego zagrożenia. Wykonane są z biodegradowalnego papieru, pochodzącego zwykle z recyclingu, co pozwala na nienarażanie naszej przyrody na dodatkowe zagrożenia.

Minusem toreb papierowych jest jednak ich niska wytrzymałość i brak wygody podczas przenoszenia zakupów. Z tego powodu, pomimo wprowadzonych w wielu sklepach opłat za torby plastikowe, wiele osób i tak decyduje się na ich zakup. Te utarte przez lata przyzwyczajenia niestety trudno jest zmienić. Na szczęście technologia pozwala już tworzyć siatki z biodegradowalnego plastiku, które znikają już po kilkunastu miesiącach.

Jeśli jednak mimo wszystko nie mamy zaufania do ekologicznych toreb podczas zakupów, poleca się kupowania lub szycie własnych toreb materiałowych. Są one ekologiczne, ponieważ służyć nam mogą wielokrotnie, a czasem nawet przez kilka lat. Te proste płócienne torby kupić możemy w wielu sklepach sieciowych, nawet tych oferujących modną odzież codzienną.

Bycie „eko” stało się więc modą, do której, miejmy nadzieję, uda się przekonać jak najwięcej ludzi.

 

Czytaj dalej

2. Kiedy gasną światła

2. Kiedy gasną światła

Posted | 0 comments

Znana na całym świecie fundacja WWF po raz kolejny już promuje akcję pod hasłem Godzina dla Ziemi promującą oszczędzanie energii. Głównym celem tego wydarzenia jest nakłonienie jak największej ilości ludzi na całym świecie do zgaszenia świateł i nie korzystania z energii elektrycznej przez jedną godzinę, w konkretnie ustalonym dniu. Akcja ta może wydawać się dość dziwna i niepotrzebna, jednak jeśli spojrzymy na związane z nią liczby okaże się, że ma ona bardzo duże znaczenie.

Na co dzień raczej nie zwracamy uwagi na to, jak nasze zachowania i przyzwyczajenia związane z wykorzystywaniem surowców i zasobów energii wpływają na nasze otoczenie naturalne. Tymczasem już teraz mówi się, że za kilkanaście lat światu zabraknie surowców naturalnych do wytwarzania między innymi energii. Miało na to wpływ nadmierne uprzemysłowienie miast i rozwój technologiczny.

Teraz powinniśmy wspólnie zadbać o to, by akcje tego typu odbywały się na całym świecie jak najczęściej, promując wspieranie środowiska naturalnego. Bez niego społeczeństwa na całym świecie nie będzie przecież w stanie normalnie funkcjonować.

Warto więc poczytać więcej na ten temat i przyłączyć się do akcji, tak jak robi to wiele osób publicznych na całym świecie i wesprzeć walkę o lepsze i zdrowsze otoczenie dla nas wszystkich.

Czytaj dalej

Po pierwsze: Oszczędzaj!

Po pierwsze: Oszczędzaj!

Posted | 0 comments

Czy wiesz, że według oceny specjalistów poziom wody zdatnej do picia w ciągu najbliższych dwudziestu lat obniży się o ponad 30 procent? Już teraz wiele populacji na Ziemi nie ma dostępu do wystarczającej ilości wody, co jest niezwykle niebezpieczne dla ich życia. Dlatego też bardzo ważne jest, by oszczędzać wodę, kiedy tylko możemy.

Żyjąc w kraju, w którym na brak wody nie możemy narzekać, być może trudno jest wyobrazić sobie życie bez niej. Jednak brak dostępu

Czytaj dalej

Jem zdrowo, więc zdrowo żyję!

Jem zdrowo, więc zdrowo żyję!

Posted | 0 comments

Żywność ekologiczna w Polsce zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Niestety, jest ona droższa od zwykłej żywności, co odstrasza wielu konsumentów. Warto jednak zastanowić się czy to cena czy jakość produktów ma większe znaczenie zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę aspekty zdrowotne.

Warto zacząć od tego, czym różni się żywność ekologiczna od zwykłej, kupowanej w supermarketach. Podstawową równicą jest sposób jej uprawy. Rolnictwo ekologiczne

Czytaj dalej

Dbajmy o nasze zielone otoczenie!

Dbajmy o nasze zielone otoczenie!

Posted | 0 comments

Powtarzane przez naszych rodziców slogany, takie jak ‘nie depcz trawników’, czy ‘nie śmieć’ możemy docenić dopiero po latach. Jako dzieci nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy, jak ważne są to kwestie dla naszego środowiska naturalnego. Kiedy dawniej rodzice krzyczeli na nas za to, że nie zakręcamy wody, czy wyrzucamy śmieci na chodnik, najczęściej buntowaliśmy się nie widząc w tym najmniejszego sensu. Teraz, gdy tak wiele mówi się o

Czytaj dalej

Ekologicznie, czyli jak?

Ekologicznie, czyli jak?

Posted | 0 comments

Wiele ostatnio słyszymy na temat tego, że powinniśmy zachowywać się ekologicznie, dbać o dobro naszej przyrody i szanować środowisko naturalne, wspierając je swoim zachowaniem. Często jednak zastanawiamy się, w jaki sposób zmienić swoje życie, by żyć bardziej ekologicznie. Poniżej przedstawionych zostało kilka podstawowych porad na temat tego, jak zmienić swoje zachowania, by żyć w zgodzie z naturą.

Czytaj dalej