Wzory ekologicznych zachowań

Navigation Menu

5. Torby ekologiczne

5. Torby ekologiczne

Posted | 0 comments

Bardzo wiele w ostatnich latach mówi się na temat dbania o środowisko, recyklingu oraz wykorzystywania naturalnych produktów i materiałów w zastępstwie dla tworzyw sztucznych. Widoczne jest to nawet w sklepach, w których robimy codzienne zakupy.

Najprostszym przykładem tego zjawiska jest pojawienie się w obiegu konsumenckim papierowych toreb zamiast plastikowych reklamówek. Takie torby nazwane są ekologicznymi, ponieważ nie stanowią dla środowiska naturalnego praktycznie żadnego zagrożenia. Wykonane są z biodegradowalnego papieru, pochodzącego zwykle z recyclingu, co pozwala na nienarażanie naszej przyrody na dodatkowe zagrożenia.

Minusem toreb papierowych jest jednak ich niska wytrzymałość i brak wygody podczas przenoszenia zakupów. Z tego powodu, pomimo wprowadzonych w wielu sklepach opłat za torby plastikowe, wiele osób i tak decyduje się na ich zakup. Te utarte przez lata przyzwyczajenia niestety trudno jest zmienić. Na szczęście technologia pozwala już tworzyć siatki z biodegradowalnego plastiku, które znikają już po kilkunastu miesiącach.

Jeśli jednak mimo wszystko nie mamy zaufania do ekologicznych toreb podczas zakupów, poleca się kupowania lub szycie własnych toreb materiałowych. Są one ekologiczne, ponieważ służyć nam mogą wielokrotnie, a czasem nawet przez kilka lat. Te proste płócienne torby kupić możemy w wielu sklepach sieciowych, nawet tych oferujących modną odzież codzienną.

Bycie „eko” stało się więc modą, do której, miejmy nadzieję, uda się przekonać jak najwięcej ludzi.

 

Czytaj dalej

4. Rowerowy świat

4. Rowerowy świat

Posted | 0 comments

Coraz więcej ścieżek rowerowych pojawia się na ulicach miast i w ich okolicach. Przyczyną tego faktu jest bardzo duża liczba rowerzystów, którzy zdecydowali się zastąpić rowerem inne środki transportu, takie jak samochody, czy motocykle.

https://4biz2.biz/pl/advertisement/list/towary/motocykle-i-skutery-?sector=1820

Dzięki temu modnemu zjawisku do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwego CO2, który od lat zanieczyszcza nasze środowisko. Jazda na rowerze przyczynia się też do poprawy kondycji i zdrowia, dzięki czemu korzystanie z tego środka transportu możemy określić mianem łączenia przyjemnego z pożytecznym.

choroby-ukladu-pokarmowego.chorobyswiata.com.pl

Niezależnie od tego, czy preferujemy jazdę rowerami miejskimi, górskimi, czy szosowymi dobrze jest wybrać rower do codziennego poruszania się po mieście. Plusem tego rozwiązania jest też brak konieczności stania w olbrzymich korkach, które stanowią duży problem komunikacyjny, zwłaszcza w największych miastach.

Najlepszym modelem zdrowego trybu życia byłoby więc poruszanie się rowerem zawsze, kiedy tylko jest to możliwe. Być może niedługo do Polski dotrze moda na jeżdżenie rowerem do pracy nawet przez biznesmenów. Za granicą bowiem widok elegancko ubranego w garnitur mężczyzny, czy kobiety z kaskiem na głowie, jadących na rowerze jest już powszechny i daje doskonały przykład dbania o środowisko naturalne Ziemi.

Czytaj dalej

3. Dlaczego warto sortować śmieci?

3. Dlaczego warto sortować śmieci?

Posted | 0 comments

Często ostatnio mówi się na temat segregacji odpadów. Główną przyczyną takiego dialogu są nowe regulacje prawne, dotyczące segregowania śmieci przez gospodarstwa domowe. Nowa ustawa nakazuje rodzinom segregowanie odpadów oraz zmienia opłaty za ich wywóz. Wywołało to bardzo duże oburzenie wśród społeczeństwa, ponieważ opłaty te są zwykle ponad stokrotnie wyższe niż do tej pory.

Pomijając jednak te kwestie, warto mimo wszystko zastanowić się nad segregowaniem śmieci. W ten sposób możemy pomóc zadbać przecież o naszą planetę.

Odpady możemy podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich są odpady komunalne. W ten sposób nazywane są nasze codzienne śmieci, które wytwarzamy w gospodarstwach domowych. To właśnie one wywożone są przez śmieciarzy kilka razy w miesiącu. Drugą grupą są odpady niebezpieczne, które są wytworem najczęściej fabryk lub dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Pozbywanie się tego typu odpadów wymaga przestrzegania specjalnie stworzonych w tym celu środków bezpieczeństwa i nie jest dozwolone robienie tego na własną rękę. Niebezpieczne odpady, takie jak resztki chemiczne mogą bardzo szkodzić środowisku naturalnemu, dlatego też ich nielegalne wyrzucanie jest wysoko karane. Ostatnią znaną grupą odpadów są odpady przemysłowe, np. https://www.nagrzewnice-sklep.pl/pl/katalog/dmuchawy-plastikowe- .

Jako obywatele powinniśmy pamiętać przede wszystkim o segregacji śmiecie. Jest to również dobry sposób na oszczędzanie. Posegregowane butelki możemy sprzedać, tak samo możemy zrobić z metalowymi puszkami, czy z papierem, natomiast resztki jedzenia doskonale nadają się do wykorzystania na kompost. Dzięki temu wszystko co wytwarzamy pozostaje w zgodzie z naturą.

Czytaj dalej

1. Wspólnie sprzątajmy Świat!

1. Wspólnie sprzątajmy Świat!

Posted | 0 comments

Akcje polegające na propagowaniu ekologicznego i zdrowego, a także zgodnego z naturą stylu życia, stały się w Polsce bardzo popularne. Istnieje wiele organizacji pozarządowych, które zajmują się promocją i edukacją w tej dziedzinie życia. Cykliczne akcje ekologów są znane w całym kraju.

Za przykład tego typu akcji może służyć Sprzątanie Świata organizowane co roku przez Fundację Nasza Ziemia. W akcję tą włączają się różne organizacje pozarządowe, osoby prywatne i przede wszystkim, placówki oświatowe w całym kraju. Dzień Ziemi obchodzony jest w trzecim tygodniu września, więc praktycznie na początku roku szkolnego. Biorą w nim udział prawie wszystkie szkoły, a nawet przedszkola w kraju. Dzień ten jest wolny od zajęć lekcyjnych, a poświęcony całkowicie na sprzątanie okolic szkoły i pobliskich parków lub lasów. W tym roku będziemy obchodzić okrągłą dwudziestą rocznicę tego dnia.

Coraz więcej akcji naśladujących tego typu wydarzenia możemy spotkać w szkołach, czy na ulicach. Nawet prywatne firmy decydują się w ramach promocji własnej promować ekologiczne zachowania – sprzątanie firm warszawa. Mimo, że często traktuje się to jako reklamę i tak przynosi ona wiele korzyści naszemu środowisku naturalnemu.

 

Czytaj dalej

2. Kiedy gasną światła

2. Kiedy gasną światła

Posted | 0 comments

www.asteriksiobeliks.pl

Znana na całym świecie fundacja WWF po raz kolejny już promuje akcję pod hasłem Godzina dla Ziemi promującą oszczędzanie energii. Głównym celem tego wydarzenia jest nakłonienie jak największej ilości ludzi na całym świecie do zgaszenia świateł i nie korzystania z energii elektrycznej przez jedną godzinę, w konkretnie ustalonym dniu. Akcja ta może wydawać się dość dziwna i niepotrzebna, jednak jeśli spojrzymy na związane z nią liczby okaże się, że ma ona bardzo duże znaczenie.

Na co dzień raczej nie zwracamy uwagi na to, jak nasze zachowania i przyzwyczajenia związane z wykorzystywaniem surowców i zasobów energii wpływają na nasze otoczenie naturalne. Tymczasem już teraz mówi się, że za kilkanaście lat światu zabraknie surowców naturalnych do wytwarzania między innymi energii. Miało na to wpływ nadmierne uprzemysłowienie miast i rozwój technologiczny.

Teraz powinniśmy wspólnie zadbać o to, by akcje tego typu odbywały się na całym świecie jak najczęściej, promując wspieranie środowiska naturalnego. Bez niego społeczeństwa na całym świecie nie będzie przecież w stanie normalnie funkcjonować.

Warto więc poczytać więcej na ten temat i przyłączyć się do akcji, tak jak robi to wiele osób publicznych na całym świecie i wesprzeć walkę o lepsze i zdrowsze otoczenie dla nas wszystkich.

Czytaj dalej

Po pierwsze: Oszczędzaj!

Po pierwsze: Oszczędzaj!

Posted | 0 comments

Czy wiesz, że według oceny specjalistów poziom wody zdatnej do picia w ciągu najbliższych dwudziestu lat obniży się o ponad 30 procent? Już teraz wiele populacji na Ziemi nie ma dostępu do wystarczającej ilości wody, co jest niezwykle niebezpieczne dla ich życia. Dlatego też bardzo ważne jest, by oszczędzać wodę, kiedy tylko możemy.

Żyjąc w kraju, w którym na brak wody nie możemy narzekać, być może trudno jest wyobrazić sobie życie bez niej. Jednak brak dostępu

Czytaj dalej